mikrobiom skóry

Mikrobiom skóry – dowiedz się, dlaczego jest tak ważny!

Mikrobiom skóry to temat, o którym od kilku lat jest bardzo głośno w branży beauty. Coraz więcej marek kosmetycznych wprowadza też na rynek produkty z prebiotykami. O mikrobiomie wiele mówią też dermatolodzy i kosmetolodzy. Dzisiaj bierzemy pod lupę mikroorganizmy zamieszkujące skórę twarzy i sprawdzamy, jak wpływają na jej wygląd i kondycję!

SPIS TREŚCI:
  1. Co to jest mikrobiom skóry?
  2. Zaburzony mikrobiom skóry – co powinno zwrócić Twoją uwagę?
  3. Co zaburza równowagę mikroflory skóry?
  4. Jak odbudować mikrobiom skóry?

1. Co to jest mikrobiom skóry?

Mikrobiom skóry to ekosystem bakterii i grzybów bytujących na skórze. Szacuje się, że na jej jednym centymetrze kwadratowym żyje około miliard mikrobów. Wśród nich są „dobre”, które pomagają zachować skórę w zdrowiu, i te patogenne, czyli zaburzające jej funkcjonowanie. Zachwianie równowagi mikrobiomu wiąże się z ryzykiem wystąpienia rozmaitych dolegliwości, na przykład alergii, trądziku czy AZS. Coraz więcej mówi się także o zaburzonym mikrobiomie skóry w kontekście szybszego starzenia skóry. Jeśli chcesz więc, aby twoja skóra była zdrowa i promienna, zadbaj o jej mikroflorę!

Znaczenie mikrobiomu skóry

  • Ochrona przed patogenami: mikrobiom skóry działa jak tarcza ochronna, zapobiegając inwazji patogenów. W ten sposób zmniejsza ryzyko infekcji skórnych.
  • Regulacja pH skóry: dobroczynne mikroorganizmy pomagają utrzymać odpowiednie pH skóry. Jest to bardzo istotne dla jej zdrowia i wyglądu. Zmiana wartości pH skóry wpływa na rozwój m.in. trądziku czy łuszczycy.
  • Produkcja substancji ochronnych: niektóre mikroorganizmy wytwarzają substancje ochronne, które pomagają utrzymać równowagę bariery lipidowej skóry. To z kolei wpływa na jej zdolność do zatrzymywania wilgoci.
  • Zapobieganie stanom zapalnym: zdrowy mikrobiom skóry może pomagać w zapobieganiu stanom zapalnym, takim jak AZS. Dermatolodzy ostrzegają, że często nawracające stany zapalne przyspieszają starzenie tkanek. 
  • Wpływ na wygląd skóry: mikrobiom skóry ma wpływ na jej ogólny stan, czyli również na jej wygląd. 

2. Zaburzony mikrobiom skóry – jak rozpoznać, że mikroflora potrzebuje wsparcia?

Skóra, której mikrobiom został zaburzony, staje się mniej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Jest często podrażniona, towarzyszy jej uczucie ściągnięcia i dyskomfortu. Towarzyszą jej też zaczerwienienia i mogą pojawiać się na niej wysypki. Źle znosi wiatr, promieniowanie słoneczne czy mróz i szybciej uczula się na alergeny zawarte w kosmetykach. Zachwiana równowaga mikrobiomu może prowadzić też do namnażania się poszczególnych szczepów bakterii, na przykład tych odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. 

3. Co zaburza równowagę mikroflory skóry?

Równowagę mikrobiomu może zaburzać wiele czynników, w tym zwykłe błędy pielęgnacyjne. Do najczęściej spotykanych należy stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków myjących, zawierających drażniące środki pianotwórcze. Zbyt silnie działające produkty naruszają warstwę hydrolipidową skóry, usuwając przy tym bytujące na niej mikroorganizmy. Kolejnym błędem jest zbyt częste sięganie po peeling i zapominanie, że po każdym zabiegu złuszczania skóra musi się zregenerować. Do czynników osłabiających mikrobiom należy też nieumiejętne stosowanie kwasów i retinoli, które często prowadzą do podrażnień cery. 

4. Jak odbudować mikrobiom skóry?

Sposób odbudowy mikrobiomu zależy od rodzaju skóry. W każdym przypadku jednak pielęgnacja powinna być delikatna i minimalistyczna. Powinnaś stosować łagodne kosmetyki do oczyszczania i demakijażu, aby nie doprowadzić do jej odwodnienia. Pamiętaj też, że łączenie niektórych składników może podrażniać cerę i tym samym zaburzać równowagę mikrobiomu. Chodzi tu m.in. o połączenie retinolu z kwasami czy niacynamidu z niestabilną formą witaminy C. 

Odbudowa mikrobiomu cery tłustej wiąże się ze stosowaniem kosmetyków, które regulują wydzielanie sebum, ponieważ stanowi on naturalną pożywką dla bakterii wywołujących trądzik. Zaburzenie równowagi mikroflory sprzyja przerostowi właśnie tych patogenów. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie ilości wydzielanego sebum. Nie zapominaj też o intensywnym nawilżaniu, bez względu na typ cery. Skóra sucha wymaga dodatkowo produktów okluzyjnych, które pomogą zatrzymać w niej wilgoć. Oprócz nawilżaczy stosuj więc też bogate kremy odżywcze. 

Wypróbuj kosmetyki do twarzy marki Sendo z linii Skin Care. Zawierają prebiotyczny ekstrakt z korzenia yacon, który pomaga zachować równowagę mikroflory skóry i zwiększyć jej odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Każdy z nich jest też wzbogacony biotechnologicznym fitokompleksem z melisy, który sprawia, że cera jest zrelaksowana i promienna, jak po powrocie z wakacji!

Jak odbudować mikrobiom skóry?

  • Oczyszczaj skórę skutecznie, ale delikatnie. Stosuj łagodne dla cery emulsje, które nie zaburzają funkcjonowania bariery hydrolipidowej i nie niszczą jej naturalnego mikrobiomu.
  • Złuszczaj skórę z umiarem. Zbyt częste stosowanie peelingu pozbawia skórę bariery ochronnej i prowadzi do podrażnień.  
  • Nawilżaj. Dotyczy to zarówno to zarówno cery tłustej, jak i suchej. Dobrze nawilżona skóra jest bardziej odporna na podrażnienia. 
  • Stosuj kosmetyki z prebiotykami. W ten sposób zasilisz dobroczynne bakterie bytujące na skórze i zapobiegniesz przerostowi tych patogennych.
  • Ostrożnie wprowadzaj nowe kosmetyki – nie częściej niż jeden produkt raz na dwa tygodnie. Jeśli jesteś alergiczką, wykonaj dwukrotny test, smarując skórę za uchem. 

Mikrobiom skóry pełni ważną rolę w jej prawidłowym funkcjonowaniu. Zadbaj o jego równowagę, aby unikać podrażnień i stanów zapalnych. Stosuj kosmetyki, które wesprą mechanizmy obronne skóry i zadbaj o odpowiednie nawyki pielęgnacyjne.